Normalnie w żłobku – czyli jak?

Normalnie w żłobku – czyli jak?

Przyjaźnie i wspierająco dla wszystkich czyli maluchów i ich rodziców oraz dla kadry placówki opiekuńczej. Te trzy grupy są adresatami naszych działań związanych z popularyzacją standardów opieki i edukacji dla dzieci w wieku do 3 lat.

Dlaczego standardy są potrzebne?

Eksperci i osoby kształtujące politykę społeczną są zgodni – pierwsze lata życia dziecka to czas, kiedy kształtują się fundamenty zdolności do nauki przez całe życie. Uczenie się to proces stopniowy, a solidne podstawy zdobyte w dzieciństwie są niezbędnym warunkiem późniejszego sukcesu edukacyjnego, rozwoju kompetencji, a także zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego wczesna edukacja i opieka nad dziećmi powinny być postrzegane jako kluczowy element systemu edukacji i nieodłączny fundament całego przyszłego procesu kształcenia.

Czy jakość ma znaczenie?

Naturalnie! Inwestowanie w proces wczesnej edukację przynosi wymierne korzyści, ale tylko wtedy, gdy usługi te cechuje wysoka jakość. Dostępność, przystępna cena i inkluzywność to kolejne kluczowe aspekty. Badania jednoznacznie pokazują, że wysokiej jakości opieka i edukacja przynoszą długofalowe korzyści zarówno dzieciom, a w szerszym horyzoncie także całemu społeczeństwu.

Dlatego podczas wdrażania reform i zmian systemowych jakość usług powinna być absolutnym priorytetem. Tylko wtedy możemy budować solidne podstawy dla przyszłych pokoleń.

Jak zmierzyć jakość?

Wystarczy krytyczne myślenie i sprawdzona metodologia w oparciu o narzędzia do obserwacji i ewaluacji. Regularne, przejrzyste  i spójne monitorowanie oraz ocena jakości wczesnej edukacji i opieki nad dziećmi to klucz do skutecznego kształtowania polityki w tym obszarze. Jak to osiągnąć? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

Narzędzia do samooceny i obserwacji – Regularne korzystanie z kwestionariuszy, wytycznych czy narzędzi do samooceny może wspierać zarządzanie jakością zarówno na poziomie usług, jak i całego systemu.

💡Ankiety dla rodziców, spotkania i fora dyskusyjne o potrzebie zmian dostosowanych do specyficznych potrzeb lokalnych społeczności.

👶 Obserwacja zmian i rozwoju dzieci – Warto stosować narzędzia badania i oceny tempa rozwoju najmłodszych, które pozwolą dzieciom wyrażać swoje opinie, obawy czy pomysły. Ich perspektywa powinna być uwzględniana w procesach oceny jakości.

🌍 Promowanie inkluzywności – Wdrożenie istniejących narzędzi, takich jak autorefleksja w środowiskach włączających, może pomóc w zapewnieniu, że usługi wczesnej edukacji są dostępne i przyjazne dla każdego dziecka. To narzędzie stworzone przez Europejską Agencję ds. Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej jest doskonałym przykładem.

Naszym celem jest dbałość, by każde dziecko mogło rozwijać się w środowisku wspierającym, dostępnym i wysokiej jakości!

Czytaj dalej