Wspieramy wdrażanie standardów jakości opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat w Polsce

Zadanie „Najmłodsi.pl. Wsparcie jakości instytucji opieki i edukacji dzieci do lat 3” zostało opracowane z myślą o wdrożeniu ogólnopolskiego systemu wspierania jakości opieki w instytucjach dla dzieci do lat 3. Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Akademia Wsparcia” Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Fundacja Komeńskiego jako Krajowy Lider Akademii Wsparcia współpracuje z Wojewódzkimi Liderami Akademii Wsparcia upowszechniając standardy, publikując podręczniki i poradniki oraz opracowując i konsultując programy szkoleń dla poszczególnych grup docelowych: przedstawicieli samorządów, dyrektorów instytucji opieki oraz opiekunów.

O projekcie „Akademia Wsparcia”

Celem projektu „Akademia Wsparcia – krajowy system wspierania rozwoju opieki wczesnodziecięcej w Polsce – 2024-2026” jest zbudowanie systemu wsparcia wdrożenia standardów  określonych w Rozporządzeniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 grudnia 2024 r. w sprawie standardów opieki sprawowanej nad dziećmi w wieku do lat 3.
Standardy zaczną obowiązywać od 1.01.2026 r. Do tego czasu Fundacja Komeńskiego jako Krajowy Lider oraz Wojewódzcy Liderzy mają za zadanie wspierać instytucje opieki oraz samorządy sprawujące nad nimi nadzór w przygotowaniach do wdrożenia standardów.

Odbyły się już 2 konkursy, w których wyłoniony został Krajowy Lider Akademii Wsparcia (Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego) oraz Wojewódzcy Liderzy Akademii Wsparcia w województwach: podkarpackim (Fundacja Pro-Fil), lubelskim (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej), kujawsko-pomorskim (Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom”), opolskim (Fundacja Harmonia Życia), śląskim (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej), zachodniopomorskim (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci) oraz warmińsko-mazurskim (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy). Kolejny konkurs uzupełniający Ministerstwo planuje ogłosić w marcu 2025 r.

Warunki konkursu uzupełniającego znajdą się na stronie Ministerstwa.
Do udziału w konkursie zostaną zaproszone organizacje pozarządowe z województw: mazowieckie, łódzkie, pomorskie, podlaskie, lubuskie, dolnośląskie, świętokrzyskie, małopolskie i wielkopolskie.

O „Najmłodsi.pl”

W ramach zadania „Najmłodsi.pl” Fundacja Komeńskiego współpracuje z MRPiPS oraz Wojewódzkimi Liderami Akademii Wsparcia i Ambasadorem AW między innymi przygotowując i prowadząc szkolenia dla WLAW, wydając i upowszechniając publikacje (np. Poradnik do standardów).

Docelowymi adresatami działań Fundacji są przede wszystkim:

  • przedstawiciele samorządów odpowiedzialni za nadzór nad instytucjami opieki wczesnodziecięcej
  • kadra zarządzająca instytucjami opieki
  • personel instytucji opieki

Wśród zadań Fundacji jest także organizacja konferencji regionalnych w województwach, w których nie wyłoniono jeszcze WLAW oraz coroczna konferencja ogólnopolska z udziałem międzynarodowych ekspertów (najbliższa konferencja odbędzie się w grudniu 2025 r.). Zapraszamy do śledzenia aktualności na naszej stronie oraz zapisania się na newsletter poprzez formularz w zakładce Kontakt.

Zadanie: Najmłodsi.pl. Wsparcie jakości instytucji opieki i edukacji dzieci do lat 3​ dofinansowane jest z budżetu państwa w ramach projektu „Akademia Wsparcia – krajowy system wspierania rozwoju opieki wczesnodziecięcej w Polsce – 2024-2026​

Wartość dofinansowania i całkowita wartość zadania: 10 131 462,00 zł​
​Data podpisania umowy o finansowanie zadania: 29 listopada 2024.​

AKADEMIA WSPARCIA W LICZBACH

Województwa w Polsce, w których realizowany jest program - 16
Kategorie tematyczne standardów - 18
Zatrudnieni eksperci - 12
Czas trwania projektu - 2 lata

Cele projektu Akademia Wsparcia:

  • Podnoszenie jakości opieki: „Akademia Wsparcia” ma na celu wspieranie instytucji opieki w wdrażaniu i podnoszeniu standardów jakości opieki nad dziećmi do lat 3.
  • Wsparcie instytucji opieki i samorządów: Projekt skierowany jest do kadr zatrudnionych w instytucjach opieki, podmiotów tworzących i prowadzących te instytucje oraz pracowników samorządowych, aby przygotować ich do wejścia w życie nowych przepisów.

Działania w ramach projektu:

  • Szkolenia i warsztaty: Organizowanie szkoleń dla pracowników instytucji opieki oraz samorządów w celu podniesienia kompetencji i przygotowania do wdrażania nowych standardów opieki.
  • Wsparcie doradcze: Świadczenie usług doradczych dla instytucji opieki i samorządów w zakresie wdrażania i podnoszenia standardów jakości opieki nad dziećmi do lat 3.

Szczegółowe informacje na temat „Akademii Wsparcia” można znaleźć na oficjalnej stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. (https://www.gov.pl/web/rodzina)

Akademia Wsparcia – krajowy system wspierania rozwoju opieki wczesnodziecięcej w Polsce – 2024-2026

„Akademia Wsparcia” to inicjatywa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), mająca na celu rozwój instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 w Polsce w latach 2024–2026. Projekt koncentruje się na podnoszeniu jakości opieki oraz wspieraniu instytucji opieki i samorządów w wdrażaniu nowych standardów opieki nad dziećmi w tym wieku.

KRAJOWY LIDER AKADEMII WSPARCIA

FUNDACJA ROZWOJU DZIECI IM. KOMEŃSKIEGO
0
Trenerów
0
Kategorie Standardów Jakości
0
Webinary i konferencje w 2025

TU DZIEJE SIĘ ZMIANA

PRZESZŁOŚĆ

W październiku 2024 roku Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego wygrała otwarty konkurs ofert ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na realizację projektu „Akademia Wsparcia – krajowy system wspierania rozwoju opieki wczesnodziecięcej w Polsce – 2024-2026”.

TERAŹNIEJSZOŚĆ

Zespół Fundacji, jako Krajowy  Lider  Akademii Wsparcia, we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Wojewódzkimi Liderami Akademii Wsparcia pracuje nad stworzeniem ogólnopolskiego systemu wspierania jakości pracy instytucji opieki dla dzieci do lat 3.

PRZYSZŁOŚĆ

Stworzymy systemowe rozwiązania zapewniające najwyższą jakość opieki wczesnodziecięcej, a także wypracujemy spójne dla całego kraju rozwiązania, łączące wykorzystanie modelowych światowych osiągnięć z najlepszymi praktykami polskich instytucji i organizacji społecznych zajmujących się najmłodszymi.

PO CO TO ROBIMY?

„Zadbajmy wspólnie o dobro najmłodszych dziś, bo to one będą tworzyć przyszłość, w której my będziemy wspólnie żyć.”

WARSZTATY I GRUPY ROBOCZE