Tworzymy standardy jakości opieki i edukacji dzieci w wieku do 3 lat w Polsce

Celem projektu jest stworzenie we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogólnopolskiego systemu wspierania jakości pracy instytucji
opieki dla dzieci do lat 3 w Polsce. Wsparcie kierowane jest do Wojewódzkich Liderów Akademii Wsparcia oraz organizacji pełniącej rolę Lokalnego Ambasadora Akademii Wsparcia, a także pracowników instytucji odpowiedzialnych za wczesną edukację i opiekę na poziomie rządowym i samorządowym.

Zadanie projektu to zbudowanie mechanizmów współpracy pomiędzy instytucjami rządowymi, jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi oraz środowiskiem eksperckim. Mechanizmy te zostaną wykorzystane do transferu wiedzy do placówek wychowawczych, osób odpowiedzialnych za politykę społeczną oraz działaczy społecznych, a także do wprowadzenia narzędzi zarządzania jakością wczesnej edukacji i opieki na poziomie poszczególnych placówek, jednostek samorządu terytorialnego, województw i całego kraju.

Adresatami i beneficjentami projektu są:

  • pracownicy instytucji odpowiedzialnych za wczesną edukację i opiekę na poziomie rządowym i samorządowym
  • lokalni i regionalni eksperci
  • pracownicy placówek wczesnej edukacji i opieki
  • rodzice i opiekunowie prawni

SKALA POTRZEB

Województwa w Polsce, w których realizowany jest program - 16
Kategorie tematyczne standardów - 18
Zatrudnieni eksperci - 12
Czas trwania projektu - 2 lata

Zadanie: Najmłodsi.pl. Wsparcie jakości instytucji opieki i edukacji dzieci do lat 3​ dofinansowane jest z budżetu państwa w ramach programu „Akademia Wsparcia – krajowy system wspierania rozwoju opieki wczesnodziecięcej w Polsce – 2024-2026​

Wartość dofinansowania i całkowita wartość zadania: 10 131 462,00 zł​
​Data podpisania umowy o finansowanie zadania: 29 listopada 2024.​

Akademia Wsparcia – krajowy system wspierania rozwoju opieki wczesnodziecięcej w Polsce – 2024-2026

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”, wprowadza nie tylko nowe świadczenia, wypłacane od 1 października 2024 r. za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, finansowane z budżetu państwa, ale również pozwala ministrowi ds. rodziny podejmować działania służące podnoszeniu jakości opieki sprawowanej nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz rozwojowi instytucjonalnych form tej opieki, a także inicjować promocję działań na rzecz opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Jest to ogromna zmiana systemu opieki wczesnodziecięcej w Polsce, która wymaga z jednej strony szerokiego informowania zarówno rodziców, jak i prowadzących instytucje opieki, czy gminy, które będą kontrolować żłobki, kluby dziecięce i dziennego opiekuna. W tym celu zaplanowano działania skierowane bezpośrednio do kadr zatrudnionych w ww. instytucjach, podmiotów tworzących i prowadzących instytucje opieki, jak i pracowników samorządowych w celu przygotowania ich do wejścia nowych przepisów. (żródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/ )

KRAJOWY LIDER AKADEMII WSPARCIA

FUNDACJA ROZWOJU DZIECI IM. KOMEŃSKIEGO
0
Trenerów
0
Kategorie Standardów Jakości
0
Webinary i konferencje w 2025

TU DZIEJE SIĘ ZMIANA

PRZESZŁOŚĆ

W październiku 2024 roku Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego wygrała otwarty konkurs ofert ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na realizację projektu „Akademia Wsparcia – krajowy system wspierania rozwoju opieki wczesnodziecięcej w Polsce – 2024-2026”.

TERAŹNIEJSZOŚĆ

Zespół Fundacji, jako Krajowy  Lider  Akademii Wsparcia, we współpracy z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz wojewódzkimi liderami pracuje nad stworzeniem ogólnopolskiego systemu wspierania jakości pracy instytucji opieki dla dzieci do lat 3.

PRZYSZŁOŚĆ

Stworzymy systemowe rozwiązania zapewniające najwyższą jakość wczesnej edukacji i opieki, a także wypracujemy spójne dla całego kraju rozwiązania, łączące wykorzystanie modelowych światowych osiągnięć z najlepszymi praktykami polskich instytucji i organizacji społecznych zajmujących się najmłodszymi.

PO CO TO ROBIMY?

„Zadbajmy wspólnie o dobro najmłodszych dziś, bo to one będą tworzyć przyszłość, w której my będziemy wspólnie żyć.”

WARSZTATY I GRUPY ROBOCZE

ORGANIZATORZY KONFERENCJI INAUGURUJĄCEJ PROJEKT - GRUDZIEŃ 2024